wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Planowanie czasu » Zadania i projekty - ile i jak je zaplanować?
Chmura tagów

Zadania i projekty - ile i jak je zaplanować?

Planowanie większych projektów z tablicą Kanban


Przyznaję, lepiej funkcjonuję, kiedy planuję swój czas. Czasami, im więcej mam do zrobienia, tym łatwiej mi to "upchnąć" w czasie. Jednak tylko czasami, bo obserwuję również prawidłowość, że jeżeli zaplanuję ZA DUŻO to jest szansa, że nie zrobię prawie nic, ponieważ zaczynam wątpić, czy to się w ogóle uda... Skutek jest taki, że poddaje się na starcie.
Kiedyś niezrealizowanie zaplanowanych zadań odbierało mi motywacje i nadwątlało moją wiarygodność we własnych oczach. To nie prowadzi do niczego dobrego... Kiedy tego typu doświadczeń już mi się bardzo dużo uzbierało, stwierdziłam, że dość tego. Zmieniłam strategię: uznałam, że WYBACZAM SOBIE brak realizacji planów dziennych i będę rozkładać zaplanowane czynności na kilka dni, traktując je raczej jak kierunek, w którym zmierzam, a nie pakiet zadań, które muszą być dziś zrobione. 
Cyceron twierdził, że: "Dążyć do celów, nawet najważniejszych, należy w sposób spokojny i umiarkowany", więc wszystko po kolei... Nie chcę robić wszystkiego na raz i nie będę robić wszystkiego, co przyjdzie mi do głowy bez rozsądnego wyważenia, co ile trwa i czy mam tyle czasu, by to zmieścić. Planowanie mniej i rozkładanie zadań na dłuższe odcinki czasu, zamiast planowania wielu zadań na "od razu" wpływa pozytywnie na moje poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie. Dzięki temu nie tracę odwagi i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu.

Małe sukcesy napędzają chęć do działania i motywują, a satysfakcja to wystarczająca nagroda, by chcieć po nią częściej sięgać.

Tradycyjne sposoby zapisywania zadań w kalendarzu, czy notesie mają te wadę, że trzeba tam zaglądać. A jeśli nie to często co z oczu to i z serca...  Podobnie kalendarz w komputerze lub telefonie. Poza tym wpisanie dłuższego projektu 5 maja, z koniecznością kontynuowania go przez kilka tygodni sprawia, że to zadanie ginie w papierach... i ciężko je "zobaczyć" czasoprzestrzennie. No właśnie, zadanie to przedsięwzięcie krótsze, które można wykonać jednego dnia.  Projekt to czynność bardziej złożona, która wymaga większej liczby zadań, często rozłożonych w czasie. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla planowania projektów jest tablica Kanban.

Tablica Kanban do planowania realizacji projektów
Oczywiście taka tablica sprawdzi się również do planowania zwykłych zadań, chociaż to tego w zupełności wystarczy planer dzienny, o którym już pisałam w innym artykule.
https://www.sensowniej.pl/planer-z-tabliczka-motywacyjna-i-notesem-n-3.html
Taki planer jest wręcz idealnym uzupełnieniem tablicy Kanban, bo pozwala zaplanować czas od ogółu do szczegółu. 
Moja tablica Kanban  ma cztery kolumny i wygląda mniej więcej tak:

Taki podział ułatwia ogarnięcie stadium wykonania zaplanowanego projektu.
Jeżeli chcesz wypróbować taką tablicę to możesz ją stworzyć w jakimkolwiek edytorze tekstowym, korzystając z funkcji wstaw tabelę i wydrukować w formacie A4. Ja użyłam laminarki, by jej powierzchnia była bardziej gładka, a tabliczki samoprzylepne się jej lepiej trzymały. Myślę, że bez laminowania też spełni swoje zadanie i będzie można potestować taki sposób organizacji czasu. 
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Planowanie czasu
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu