Zadania i projekty - ile i jak je zaplanować?
Planowanie większych projektów z tablicą Kanban
Przyznaję, lepiej funkcjonuję, kiedy planuję swój czas. Czasami, im więcej mam do zrobienia, tym łatwiej mi to "upchnąć" w czasie. Jednak tylko czasami, bo obserwuję również prawidłowość, że jeżeli zaplanuję ZA DUŻO to jest szansa, że nie zrobię prawie nic, ponieważ zaczynam wątpić, czy to się w ogóle uda... Skutek jest taki, że poddaje się na starcie.
Kiedyś niezrealizowanie zaplanowanych zadań odbierało mi motywacje i nadwątlało moją wiarygodność we własnych oczach. To nie prowadzi do niczego dobrego... Kiedy tego typu doświadczeń już mi się bardzo dużo uzbierało, stwierdziłam, że dość tego. Zmieniłam strategię: uznałam, że WYBACZAM SOBIE brak realizacji planów dziennych i będę rozkładać zaplanowane czynności na kilka dni, traktując je raczej jak kierunek, w którym zmierzam, a nie pakiet zadań, które muszą być dziś zrobione.
Cyceron twierdził, że: "Dążyć do celów, nawet najważniejszych, należy w sposób spokojny i umiarkowany", więc wszystko po kolei... Nie chcę robić wszystkiego na raz i nie będę robić wszystkiego, co przyjdzie mi do głowy bez rozsądnego wyważenia, co ile trwa i czy mam tyle czasu, by to zmieścić. Planowanie mniej i rozkładanie zadań na dłuższe odcinki czasu, zamiast planowania wielu zadań na "od razu" wpływa pozytywnie na moje poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie. Dzięki temu nie tracę odwagi i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu.
Małe sukcesy napędzają chęć do działania i motywują, a satysfakcja to wystarczająca nagroda, by chcieć po nią częściej sięgać.
Tradycyjne sposoby zapisywania zadań w kalendarzu, czy notesie mają te wadę, że trzeba tam zaglądać. A jeśli nie to często co z oczu to i z serca... Podobnie kalendarz w komputerze lub telefonie. Poza tym wpisanie dłuższego projektu 5 maja, z koniecznością kontynuowania go przez kilka tygodni sprawia, że to zadanie ginie w papierach... i ciężko je "zobaczyć" czasoprzestrzennie. No właśnie, zadanie to przedsięwzięcie krótsze, które można wykonać jednego dnia. Projekt to czynność bardziej złożona, która wymaga większej liczby zadań, często rozłożonych w czasie. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla planowania projektów jest tablica Kanban.
Oczywiście taka tablica sprawdzi się również do planowania zwykłych zadań, chociaż to tego w zupełności wystarczy planer dzienny, o którym już pisałam w innym artykule.
https://www.sensowniej.pl/planer-z-tabliczka-motywacyjna-i-notesem-n-3.html
Taki planer jest wręcz idealnym uzupełnieniem tablicy Kanban, bo pozwala zaplanować czas od ogółu do szczegółu.
Moja tablica Kanban ma cztery kolumny i wygląda mniej więcej tak:
Jeżeli chcesz wypróbować taką tablicę to możesz ją stworzyć w jakimkolwiek edytorze tekstowym, korzystając z funkcji wstaw tabelę i wydrukować w formacie A4. Ja użyłam laminarki, by jej powierzchnia była bardziej gładka, a tabliczki samoprzylepne się jej lepiej trzymały. Myślę, że bez laminowania też spełni swoje zadanie i będzie można potestować taki sposób organizacji czasu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Planowanie czasu